Segítségnyújtás
tizenéveseknek és az ifjúsági munka minden résztvevője számára
Ami minden fiatalt jellemez: keresi a boldogságot
De egyre több a veszély. Sok a csapda, sok az ígéret, a várakozás, a reménykedés és annál nagyobb a kiábrándulás, a veszteség és a mentális betegségek a tizenévesek között.
Játék és egyéb függőségek kialakulása, nem kívánt terhesség, érték-vesztés, romboló kapcsolatok,
öngyilkosság… csak példák a veszélyek közül.
EZEK A PROBLÉMÁK MEGOLDÁST KÍVÁNNAK!
Ezért indította el a Palánta Gyermek és Ifjúsági Misszió a fiatalokat leginkább érintő, életbevágó kérdésekre épülő interaktív programsorozatát, a Boldogságkeresők ifjúsági lélekmentő prevenciós programot ötödik osztálytól tizenkettedik osztályig.
A Timóteus Társaság (Campus Crusade) tizenéveseknek szóló programját alapul véve 2003-tól kezdtük kidolgozni című programunkat eddig nyolc különböző témakörben, melyet évről-évre, folyamatosan bővítünk, fejlesztünk.
1. Ki vagyok én?
Önismeret, identitás
Az emberi létezés legelemibb kérdése a tizenéveseket is mélyen foglalkoztatja. A világ útveszőjében keresik rá a
választ. Segítségre, útmutatásra van szükségük a helyes önismerethez, hogy felismerjék identitásukat,
értékességüket. Ebben szeretnénk erősíteni őket.
2. Szerelem receptre
Egészséges párkapcsolat, szexualitás
Érdeklődésüket, gondolataikat, tetteiket meghatározó módon van fókuszban a szerelem témája ebben a korosztályban.
A boldog, hosszú távú, kiegyensúlyozott párkapcsolathoz biztos alapokra van szükség . A csapdák, veszélyek és azok negatív következményeinek az ismerete személyes döntésekhez és felismerésekre vezetheti őket.
3. Társas magány
Közösségi élet, magányosság
Egy újkori közösségi érzés és életforma van kialakulóban a mi társadalmunkban is. Elidegenedésnek is hívhatjuk, amely áthatja a fiatalokat. A lazuló kapcsolatok ellen fel lehet fegyverkezni. Erre szeretnénk megoldási formákat bemutatni a foglalkozás során, az ő bevonásukkal, közösen.
4. Győztes önuralom
Győztes önuralom
Az agresszív viselkedés a fiatalok körében egy tünetcsoport, melynek gyökerei szerteágaznak. A foglalkozás a kiváltó okokat tárja fel színes, élményszerű formában a megoldás lehetőségeit felvázolva.
5. Zaklatás, szekálás
veszélyes kapcsolatok
Programunk az osztályban folyó szekálást és az internetes zaklatást is interaktív módon szemlélteti. Ez a modellezés bevonja az osztály minden tagját, így segít abban, hogy mind az áldozat, mind a zaklató felismerheti magát. Kiderül, hogy a zaklatónak se jobb a helyzete!
6. Drogmámor vagy valóság
drogprevenció
A drogproblémát öleli fel, preventív és tájékoztató jelleggel.
Készítettünk hozzá egy animációs kisfilmet, amely 4 részre is bontható témakörök szerint. Alkalmas csoportos feldolgozásra.
7. Palackba zárva
alkohol addikció
Unalmas és már lerágott csont ez a téma, – gondolhatnánk! De nem így van. Az alkohol ma is a legnépszerűbb és legelterjedtebb boldogság-pótló szer.
8. Mélyvíz csak úszóknak
virtuális világ, digitális függőség
Ez a komoly veszélyeket rejtő világ szinte észrevétlenül szippantja be a fiatalokat. Mindannyian érintettek. Fontos, hogy észleljék a határokat, hogy mi a jó az internet világában, mi az, ami már káros. Egyben feltárul közben maguk előtt, hogy ők milyen szinten részei a virtuális világnak.
9. Pornófüggőség
szexuális tartalmak rabságában
A pornófüggőség a digitális nemzedék körében egyre nagyobb teret hódít és egyre fiatalabb korban válnak a gyermekek pornográf tartamlaknak komolyan a rabjává.
Elképesztően sürgetővé vált a prevenció és a már kialakult függőségek kezelése egyénileg és közösségekben is.
Beszélni kell róla, hallaniuk kell róla a fiataloknak!
Programunkban a szakmaiság mellett a foglalkozások során interaktív, gyakorlati módón is bevonjuk a fiatalokat.
Célunk, hogy maguk jussanak el olyan felismerésekre, amik megelőzhetik a függőség kialakulását, adott esetben a már kialakult addikció kezelésére indíthatja őket.
10. Kommunikáció
ÖNKIFEJEZÉS, KAPCSOLATOK
A virtuális világ térhódításával a fiatalok közötti kommunikáció is átalakulóban van. Egyre több akadályba, nehézségbe ütközik. Ez sok esetben szorongáshoz, frusztrációhoz, a mély, őszinte, személyes kapcsolatok romlásához, akár teljes megszűnéséhez vezet.
Ezen a területen is segítségre van szükségük.
A program célja:
Segítségnyújtás tizenéveseknek és az ifjúsági munka minden RÉSZTVEVŐJE SZÁMÁRA